هنرمند 105 منتشر شد

هنرمند 105 منتشر شد

 

 

سینما

شهید عباس بابایی
پرواز در عید قربان


امپرسیونیست ها و پیشروها (آوانگاردها)
تاریخ سینمای هنری8/ فرانسه

 

تئاتر

دلیلی برای زنده ماندن
یادداشتی درباره نمایشنامه ”مفیستو برای همیشه”

پناه بر خاطرات
نگاهی به نمایش ”ابر‌های پشت حنجره” نوشته و کارگردانی ”رضا گوران”

من یک کارگردان اجتماعی‌ام
گفت‌وگو با ”رضا گوران” نویسنده و کارگردان نمایش ”ابرهای پشت حنجره”ادبیات
مامان عزیزم...
از بودلر تا  سنت اگزوپری/  نامه هایی از نویسندگان مشهور به مادرشان

این کاریکلماتورها به طور سمبلیک مکنونات قلبی ما را بیان
می کنند
کاریکلماتور/ درباره زندگی شاپور

کارنامه قبولی کلاس چهارم...
رضا کرم رضایی و خاطراتش (7)

نویسنده هذیانهای زندگی
لویی فردیناند سلین

کافه کتاب
پیشنهاد کتاب


موسیقی

میم مثل موسیقی مثل پرواز
گفتگو با "میثم معافی" / از کنسرواتوار تهران تا آلبوم "حق با توئه"/ به پاس  فعالیت های او در اجرا و آموزش موسیقی

 

تجسمی

برای روح درگذرای تاریخ
از گرد آوری هنری تا بیان هنر معاصر


برای فهمیدن
درباره موزه و موزه داری


 

 


سرمقـــــــــــــــــــــاله

صحنه پیوسته به جاست...

عادت کردن به آمد و رفت همسفران هم قطار، شاید از جنس عادت به آمد و گشت این سالها و روز و شبی است که از ما و بر ما چون برقی می گذرد و تلنگری باید که تن به رخوت این غفلت نیالاییم.
از میان ما، از هنرمندان فقید کم نبودند بزرگانی و زنده نامانی که در این سیصد و شصد و چند روز خورشیدی گذشته، چشم از این دنیا فرو بستند.
از اهالی سینما و تلویزیون تا تئاتر و ادبیات و تجسمی، از رضا کرم‌ رضایی عزیز، محمود بنفشه‌خواه، کیومرث ملک مطیعی و حمیده خیرآبادی تا همین چند روز پیش که خبر در گذشت مرحوم مهری ودادیان را می دادند؛ مراسم تشییع مهری ودادیان ـ بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ۱۲ اسفند ماه از مقابل خانه سینما برگزار می‌شود...
از جسارت های توده مان در بزرگداشت شبیه به پرستش از ایشان به وقت ممات و غفلت ندیدن و فراموشی ایشان در حیاتشان که بگذریم، کم کاری و بی مسئولیتی نهادهای مختلف دولتی و غیر تا برخی صنوف و انجمنهای مربوطه، در توجه و سرو سامان دادن به وضع و حال این اهالی همچنان نا بخشودنیست. از ما، ایشان که رفتند شاد باشند و آنها که هستند سالم و سر حال، ان شاءا...
هر چند هر ساله جشن فجر بهار هنر ایران گرفتار گیر و دار شلوغی آخر سال اسفند و سرمای دی و بهمن این سالها ست. اما بهر حال امسال نیز جشنواره های مختلف فجر سینما و تئاتر و موسیقی  و یا تجسمی با همه مسائل و حاشیه ها به خیر و خوشی تمام شد. جشنواره بیست و نهم سینما امسال اما با تغییراتی در شیوه و کم و کیف اجرا قابل توجه بود، امسال توجه به جایگاه اهالی رسانه در برگزاری جشنواره و انتخاب سالن میلاد برای اهالی رسانه و تلاش برگزار کنندگان برای پذیرایی مناسب از ایشان با همه کاستی های جاری یا مشکلات فنی نمایش قابل تقدیر بود.
از جمله اتفاقات این فجر همراهی مدام و شبانه روزی برنامه هفت در گرما بخشیدن به تنور داغ شبها و روز های سرد نمایش فیلمها و موفقیت قابل قبولش در این مهم بود.
هر چند حاشیه سازیها و حاشیه های این برنامه، گاهی به حاشیه های خود جشنواره تنه می زد، اما این می تواند تجربه مفیدی باشد برای سالهای بعدی. در این میان اداره ریش سفیدی برنامه توسط  جیرانی در لابلای بگونگو های سینمایی و سوء تفاهمات متداول و البته نقدهای بی رحمانه و تند و تیز مسعود خان شیردل خود گاهی دیدنی تر از برخی فیلمها بود.
اما تئاتر و اهالی آن از هنرمندان مهجورش گرفته تا مسئولان محترمش که کم و بیش از دوستانمان نیز هستند امسال را با آبرومندی گذراندند و همچنان روسفیدمان کردند. هر چند مشکلات قدیم تئاتر کشور دست و پا گیر هنر و هنرمند پیر و جوان تئاتر مان است و انتظار است که در سال آتی با عنایت دوستان مسئول، مشکلات کمی و کیفی ایشان کمتر و کمتر باشد.
 هنرمند در طول سالی که گذشت در حد بضاعت خود با تمام توان تلاش داشت که عزیزانش در رشته های مختلف هنر ایران زمین را همراهی و یاری کند، اختصاص بخش قابل توجهی از هجم مطالب و صفحات به نقد و گفتگو با کارگردانان و بازیگران نمایش های مختلفی که در طول سال روی صحنه می رفتند و پوشش رسانه ایی ایشان  با کمک و یاری همکاران رسانه ایی فعال در حوزه تئاتر، خاصه دوستانمان در اداره کل هنرهای نمایشی و پایگاه اطلاع رسانی ایران تئاتر که تلاش قابل تقدیری در این زمینه دارند، بخشی از توجه هنرمند به حوزه تئاتر در کشور بود.
هر چند سینما و تلوزیون به مدد و با وجود رسانه های مختلف و متنوع و البته خصوصیتها و جذابیتهای خاص خودش، به قدر کفایت پوشش خبری لازم را همواره داشته و دارند، اما هنرمند از ابتدا تلاش داشت که با پرداختن عمیقتر در نقدها و بررسی محتوی فیلمهای مختلف داخلی و خارجی و درج مقالات تخصصی متفاوت تر و موثرتر از شیوه های متدوال و مناسبتی در صفحات و مجلات سینمایی موجود، اقدام کند.
تلاش ما رشد و توسعه کار در جهت انجام وظیفه شایسته و متناسب رسانه در ساحت هنر ایران زمین است، که انشا ا... در سال آینده به مدد الهی و لطف مسئولان و دوستان، بتوانیم در شکل و قالبی جدید و بهتر در خدمت این اهالی شریف باشیم.
امیدواریم درطی این طریق همچنان یاریمان کنید.
زندگی صحنه زیبای هنرمندی ماست/ هرکسی نغمه خود خواند و ازصحنه رود/ صحنه پیوسته بجاست/ خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد...
" پیشاپیش سال نو  مبارک باد"

/ 0 نظر / 27 بازدید